Nogometaši Šibenika završili su s ljetnim pripremama i sve misli uprte su u petak na otvaranje nove sezone. Narančasti avanturu otvaraju domaćim dvobojem s Vukovarom, a uoči tog dvoboja napravili smo intervju sa strategom narančastih Mariom Carevićem. Što misli o priprema, kadru, novoj sezoni, čitajte u nastavku.
Evo Mario, za nama su četiri tjedna priprema. Kakav je tvoj konačan dojam?
- Dojam je dosta dobar, iako smo radili dosta na kompletiranju kadra i nismo se nažalost okupili na početku priprema, nego smo svakog tjedna dovodili jednog ili dvojicu. Specifična je situacija, međutim na kraju sam zadovoljan kako smo odradili pripreme. Mnogo je tu još posla s obzirom na kompletnu novu momčad, gdje ima milijardu stvari za uigrati. To je proces koji će još trajati, ali na kraju ponavljam mogu biti zadovoljan. Nismo imali teških ozljeda, zdravstvenih problema, fizički smo to jako dobro odradili.
Odigrali smo osam prijateljskih utakmica, u kojima smo upisali tek dvije pobjede. Rezultati u pripremnim dvobojima ne ulijevaju povjerenje navijačima uoči početka sezone?
- Slažem se, u osam prijateljskim utakmica, ako ćemo gledati rezultat, ja sam i igračima rekao prvi dan da želim pobijediti sve, jer tako se gradi pobjednički mentalitet. Moraju i navijači biti svjesni da mi nemamo širok kadar, pogotovo u prvih pet šest utakmica gdje smo igrali 45-45, da su u drugom dijelu igrali i juniori, pet igrača na probi. Većina igrača koja je bila na probi nije za nas u ovom trenutku. Nisam zabrinut zbog rezultata na pripremama, naš putokaz bit će utakmica u petak. Mnogo puta sam kroz igračku karijeru i trenersku imao super pripreme i onda dođe prvenstvo gdje ne možeš pobijediti nikoga. S druge strane, smo se mučili ispravljati, što je dobro da nam se dogodio koji kiks, jer tako radiš korekcije da bi bili bolji.
Sigurno da ne ide na ruku i činjenica da je najbolji dojam ostvario najmlađi član prve ekipe, 16-godišnji Lovre Kulušić?
- Mali Kulušić se stvarno nameće, ali on je daleko najmlađi 2006. godište. Izniman karakter, poniznost, ali fokus mu je zaista na nogometu. Ja uvijek kažem, ako si pošten na terenu i prema radu, ti se na kraju vrati. S njim moramo biti strpljivi, on mora postepeno napredovati, ne možemo mi sad od njega očekivati nekakva čuda. On će biti u kadru, daj Bože dobiti koju minutu, kad bude situacija za to, tako da s njim moramo biti strpljivi jer ima kvalitetu.
Na treningu se jučer ozlijedio Ivan Roca, o kakvoj se ozlijedi riječ i koliko će trajati njegov oporavak?
- Što se tiče ozljede Ivana Roce, mi smo u prvom trenutku pomislili da se radi o rupturi lista i iskreno su mi pale sve žunte, jer nemamo širok kadar kao što sam već rekao i svaki igrač mi je bitan. Međutim, imamo problema što su se većina igrača, među kojima je i Roca tek prije dva tjedna priključili. Pola tih igrača nije prošlo bazične pripreme s nama i normalno je da se u nekom trenutku nagomila umor i nekakve malje ozljede. Hvala Bogu da on nije teže ozlijeđen, sad ćemo vidjeti hoće li biti spreman za petak ili neće. Svi ti igrači koji bi nam trebali nositi kvalitetu nisu prošli pripreme i mi ćemo tek nakon pet kola biti u top formi. Naravno, da će ostatak ekipe iznijeti najveći teret i daj bože da mi rezultatski ne patimo. Imam ogromnu vjeru u ovu ekipu i ako dobijemo još poneko pojačanje, straha neće biti.
Možemo li očekivati još poneko pojačanje u narančastoj svlačionici?
- Iako je ovo pitanje za sportskog direktora, ja se iskreno nadam da ćemo se pojačati, da dovedemo još dva tri igrača s kojima bi zaključili prijelazni rok. Malo je tu nezahvalno, jer ako se dovedu igrači koji su u svojim klubovima višak, jer su oni u trenažnom procesu i to je dobro. No, međutim ako se dovodu igrači koji su na plaži i čekaju nekakve ponude, dok ih dočekaš nećeš imati ništa od njih. Cilj nam je do zime biti konkurentan, pa povući crtu i vidjeti tko je zadovoljio, a tko nije. Isto tako, moramo biti svjesni da nam se Delić i Đira, dva iznimno bitna igrača, koji nose kvalitetu, vraćaju tek na zimu. Njihovim povratkom Šibenik će u drugom dijelu biti puno bolji i konkurentniji, nećemo plakati, ali to su činjenice. Ja osobno nisam za to da se gomila veliki broj igrača, jer to narušava atmosferu u svlačionicu, ali da trebamo imati 18 igrača na koje mogu računati, trebam.
Ždrijebom je odlučeno kako Šibenik novu sezonu otvara u petak protiv ekipe Vukovara, pribojavaš li se te utakmice, slavonski klub je po mnogima uz nas glavni kandidat za osvajanje druge lige? Kakvu utakmicu očekuješ?
- Svi znamo koliko Vukovar ulaže zadnjih godina sredstava, gdje dvije godine igraju zajedno pod vodstvom istog trenera. Iznimno su čvrsti u prednjoj liniji, imaju individualnu kvalitetu u Knollu, Gonzalezu, Webberu i Zinedinu Mustenanagiću. To je njihova snaga, pragmatičnu su, kad igraju na lošem terenu, znaju da nema igre nego napucaj napadaču, kad je dobar teren imaju kvalitetu. Ne pribojavam se nikoga, Šibenik je prvoligaški klub koji mora imati gard, bez obzira na probleme unutar momčadi. Želim vidjeti gard i ludu agresivnost od početka, na svakoj utakmici, pogotovo kući i da navijači stanu uz nas. Ako budemo takvi, vratit ćemo se jer i mi imamo kvalitete naravno za borbu. Vjerujem u ovu grupu, trebalo je vremena za posložiti neke stvari, sad se već nadziru bolji momenti igre i u tim fazama smo napredovali. Bitno mi je također, u trenutcima kada budemo patili, kad Vukovar bude imao deset minuta dominacije da budemo stabilni, da držimo nulu, a naprijed imamo svoje mehanizme za koje smatram da mogu biti opasni svakoj ekipi. Očekujem tvrdu utakmicu kao što sam rekao. Kompaktni su, dosta defenzivno organizirani, a naprijed mogu napraviti probleme, bilo iz kontre ili kontinuiranog napada. Imaju kvalitetu, ali mi smo Šibenik, igramo kući, zbilja tako mislim, moramo se postaviti kao gazde, da sve pršti po terenu. Svi smo motivirani i jedva čekamo da prvenstvo konačno počne.


